Od hodowli się zaczęło, co do tego nie ma wątpliwości. Na pewno jednak na hodowli się nie skończy :) 

 

Skończyło się więc tak, że jestem praktykującą behawiorystką na brytyjskiej licencji Centre of Applied Pet Ethology (COAPE) specjalizującą się w problematyce kociej. Poznawanie kociego języka jest procesem długim i na pewno nigdy się nie kończy, choć przez moje ręce przewinęły się już setki kotów nadal pojawia się jakiś nowy, jakiś udowadniający mi że jeszcze ciągle nie jestem "Kobietą-Kotem" :) Uczenie się o Nich jest jednak absolutnie fascynujące. Ukończyłam więc Studia Podyplomowe na Uniwersytecie Wrocławskim "Pielęgniarstwo i Chów Zwierząt Towarzyszących", następnie "Psychologię Zwierząt" w Polskiej Akademii Nauk. Ukończyłam również "Podstawy Felinoterapii", co pomaga mi dobierać koty dla rodzin potrzebujących czegoś więcej niż tylko kociego towarzysza. Jestem certyfikowaną behawiorystką COAPE, a obecnie słuchaczką "Studium Kot - zachowania prawidłowe i zaburzenia behawioralne". Uczestniczyłam też w wielu kongresach i konferencjach, często prowadzonych przez światowej sławy behawiorystów, między innymi Vicky Halls czy Sabine Schroll.

Od kilku już lat uczę opiekunów rozumienia skrytego kociego świata, pomagam w poprawianiu relacji z ich podopiecznymi i rozwiązywaniu problemów które pojawić się mogą w najlepszym nawet kocio ludzkim układzie.

 

Na co dzień, jak już wiedzą odwiedzający moją hodowlaną stronę Goście, mieszkam z moją kocią rodziną w wieku różnym, od nowo narodzonych osesków które przeprowadzić muszę przez okres socjalizacji, po 13-14 letnie kocie emerytki. Każde z moich kotów to inna osobowość, każde nauczyło mnie czegoś innego. A przede wszystkim nauczyły mnie pamiętać, że nadal mają mi jeszcze wiele do powiedzenia!

 

Więcej o mnie w tej innej odsłonie znajdziecie Państwo na mojej stronie poświęconej już tylko poradom behawioralnym dotyczącym problematycznych zachowań Waszych kotów, https://behawiorysta-koci.pl

 

Dorota Szadurska
Behawiorystka COAPE i Studium Kot
Absolwentka Psychologii Zwierząt Polskiej Akademii Nauk w Warszawie
Absolwentka Pielęgnacji i Chowu Zwierząt Towarzyszących Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu
Członek Polskiego Towarzystwa Etologicznego PTEtol
Hodowca Kotów Brytyjskich od 2005
Międzynarodowy Sędzia Felinologiczny
Dyplomowany Nauczyciel i Państwowy Egzaminator Maturalny