Standard i punktacja kota brytyjskiego.
Standard kota każdej rasy to opis wzorcowego kota danej rasy. Ten absolutny ideał, wzorzec, do którego dążymy, właściwie w praktyce nieosiągalny, bo zawsze jeśli ucho idealne, to oko mogłoby być lepsze... Znalezienie takiego kota jest oczywiście bardzo trudne, i na tym właśnie polega praca hodowlana, na wyprowadzeniu linii, które byłyby jak najbliższe temu wzorcowemu opisowi. Standard nie służy jednak jedynie hodowcom, ale również Państwu, chociaż najczęściej niejednokrotnie nie zamierzacie zakładać hodowli kupując rasowego kota. Rasowy kot jest jednak na tyle kosztownym nabytkiem, że dobrze jest wiedzieć, jakie cechy są pożądane, a jakie niekoniecznie, u naszego przyszłego pupila.
Budowa
Kot brytyjski charakteryzuje sie krępą, mocną budową. Tułów powinien być stosunkowo krótki, zwarty, z szeroką piersią, krótkimi, mocnymi, szerokimi, zaokrąglonymi łapami, krótkim, ogonem grubym u nasady i zaokrąglonym na końcu. Ciało powinno być jednakowo masywne na całej długości, od barków do zadu. Nogi powinny być krótkie i mocne, sugerujące solidną, grubokościstą budowę. Kocury są zdecydowanie większe od kotek.
Głowa
Głowa powinna być okrągła i masywna, z szeroką czaszką i okrągłymi policzkami. Podbródek powinien być mocny. Oczy duże, okrągłe, szeroko otwarte, szeroko rozstawione, nie w kształcie orientalnym. Kolor od jasnego bursztynu do ciemnopomarańczowego. Zielone oczy tylko w odmianach szynszylowych, srebrzystych pręgowanych, a u białych niebieskie lub oczy dwubarwne. Czoło powinno być łagodnie zaokrąglone. W miejscu połączenia nosa z czołem obserwujemy małe załamanie, nie powinno ono być za mocne, ale też nie za płytkie. Sam nos powinien być krótki, szeroki i prosty. Widziane z profilu, zaokrąglone czoło powinno prowadzić do prostego, krótkiego nosa, z załamaniem przy połączeniu. Uszy powinny być małe i zaokrąglone na końcach, szeroko rozstawione, wpasowujące się w owalny kontur głowy. Głowa osadzona powinna być na krótkiej, masywnej szyi.
Oczy
W większości odmian barwnych oczy powinny mieć kolor od miedzianego po ciemno pomarańczowy, to oczywiście kolor idealny, najczęściej widzimy różne odcienie pomarańczowego. Odmiany typu colourpoint mają oczy niebieskie, a wiele odmian srebrzystych może mieć oczy zielone. Koty białe mogą mieć oczy pomarańczowe, niebieskie, lub dwukolorowe.
Futro
Futro brytyjczyka powinno być krótkie i gęste. W dotyku powinno być lekko szorstkie, ale nie ostre. Idealne futro jest trudne do uzyskania, ponieważ większość populacji jest równocześnie nosicielem genu długiego włosa, który nadaje sierści niepożądaną w tym wypadku miękkość, co na szczęście jest udręką jedynie na wystawach. Futro kota brytyjskiego powinno być "postawione" dzięki sporej ilości podszerstka, nie powinno leżeć gładko jak u innych krótkowłosych ras. Kolor powinien być jednakowy na całej długości włosa, z wyjątkiem odmian pręgowanych.
Punktacja na wystawach:
Punkty | ||
Ogółem | 100 | |
Głowa | Ogólny kształt, nos, szczęki i zęby, czoło, broda. |
30 |
|
10 | |
Ciało | Kształt, rozmiar, kościec.Budowa nóg i łap.Ogon i jego długość. |
20 |
Futro | Kolor, oznaczenia i rysunek, tipping, rozłożenie bieli (łaty). |
20 |
Jakość i tekstura, długość |
15 | |
Kondycja |
5 |
Kot brytyjski - Kolory
Do niedawna kot brytyjski kojarzony był głównie z kolorem niebieskim. Obecnie koty te występują w ogromnej ilości odmian barwnych.
Kolory "gładkie"
BRI w
Kolor biały. Gen na kolor biały jest genem epistatycznym, czyli przykrywającym inny, rzeczywisty kolor kota.
BRI n
Tak określa się kolor czarny. Dość niesamowite zestawienie, czarne brytyjczyki mają oczy pomarańczowe, jeśli futro i oczy są dobrze wybarwione, dają fantastyczny kontrast.
BRI a
Tak kodem EMS opisuje się kolor niebieski. Jest to właściwie kolor szaroniebieski, od granatowego po jaśniutki, "mysi" odcień.
BRI b
Kot brytyjski czekoladowy. Bardzo rzadki na razie w Polsce kolor, ale już jest ich coraz więcej, bo jest to bardzo ciepły odcień, nie tak ciemny i groźny jak czarny, i cieszy się coraz większą popularnością.
BRI c - liliowy, to właściwie odmiana czekoladowego, który rozjaśniony jest przez inny gen, nadający futerku charakterystyczny, różowawy odcień.
BRI d - rudy.
BRI e - kremowy, równie trudny w uzyskaniu jak rudy. Trudność polega na tym, że na tych właśnie kolorach bardzo trudno jest zamaskować pręgowanie, którego nosicielami jest większość kotów, i niezwykle trudno jest uzyskać ładny, czysty i gładki kolor. Moje osobiste marzenie i wyzwanie.
BRI o - cynamonowy
BRI p - płowy
Kolory szylkretowe
Szylkret to mieszanka jednego z kolorów podstawowych z listy powyżej (czarnego, niebieskiego, czekoladowego, liliowego, cynamonowego, płowego), z rudym bądź kremowym. Najlepiej, jeśli kolory są w miarę równomiernie przesiane, ale mile widziane są również skupiska kremu bądź rudego w postaci plamek.
BRI f - szylkret czarny, czyli mieszanka kolorów czarnego i rudego.
BRI g - szylkret niebieski, czyli mieszanka niebieskiego, i kremowego.
BRI h - szylkret czekoladowy
BRI j - szylkret liliowy
BRI q - szylkret cynamonowy
BRI r - szylkret płowy
Odmiany z białym
To wszystkie wymienione powyżej kolory z różną ilością bieli. W zależności od ilości białych plam wyróżniamy w przypadku kotów brytyjskich:
BRI n/a/b/c/d/e/f/g/h/j/o/p/q/r 01
Van, to koty prawie białe, dwie kolorowe plamy na głowie, koniecznie rozdzielone bielą na nosie, jedna plama od zadu do końca ogona, dopuszczalne są dwie do trzech kolorowych łat na ciele bądź łapach, brzuch i pierś muszą być białe.
BRI n/a/b/c/d/e/f/g/h/j/o/p/q/r 02
Arlekin, w przypadku tej odmiany kolorowe plamy pokrywają co najmniej 1/4, ale nie więcej niż 1/2 powierzchni ciała.
BRI n/a/b/c/d/e/f/g/h/j/o/p/q/r 03
Bicolour, kolorowe plamy muszą pokrywać co najmniej 1/2 powierzchni ciała, ale nie więcej niż 3/4 powierzchni ciała.
Standard kota brytyjskiego nie uznaje odmian z ilością bieli mniejszą niż 1/4 powierzchni ciała, czyli z kodem EMS 09.
Odmiany colourpoint
Colourpointy to koty z podwójnym genem ubarwienia syjamskiego. Gen ten powoduje nierównomierne wybarwienie włosów, przez co futro jest jaśniejsze na tułowiu, niekiedy prawie białe, a właściwy kolor widoczny jest jedynie na łapach, pyszczku, uszach i ogonie.
BRI n/a/b/c/d/e/f/g/h/j/o/p/q/r 33 - tak oznacza się koty w kolorze colour point.
Odmiany pręgowane
Wszystkie wymienione do tej pory kolory kotów brytyjskich występują też w odmianach pręgowanych. W zależności od wzoru, wyróżniamy:
21 - to pręgowanie nieokreślone, tego numeru używa się do określenia pręgowania na colourpointach, oraz na vanach i arlekinach, na których po prostu nie widać dokładnie wzoru pręgowania;
22 - to pręgowanie klasyczne;
23 - to pręgowanie tygrysie;
24 - to cętki
25 - jeszcze nieuznane, pręgowanie ticked, jak u kotów abisyńskich - sprawia, że kot tak pręgowany optycznie wydaje się gładki.
Odmiany ze srebrem
Gen srebra nadaje futrom w każdym właściwie kolorze piękny odcień, poświatę. Sprawia, że włos na pewnej długości od skóry jest biały. W zależności od tego, jaki odcinek włosa jest wybarwiony, wyróżniamy koty dymne, shaded i shell. Oczywiście srebrne odmiany zobaczymy w wersjach gładkich i pręgowanych.
BRI n/a/b/c/d/e/f/g/h/j/o/p/q/r s
Czarny/niebieski/..... dymny
BRI n/a/b/c/o/p/ s 11/12
Odmiany ze złotem
Ze złotem mamy jedynie odmiany czarne i niebieskie, w kombinacjach z pręgowaniem i bez.
BRI n/a/ y 11/12
BRI n/a/ y 22/23/24
Opracowanie: Dorota Szadurska.